DelProf Komutu Nedir ?

DelProf Komutu Nedir ?

DelProf Komutu Nedir ?
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

DelProf Komutu Nedir ?

User Profile Deletion Utility (Delprof.exe) "User Profile Deletion Tool"

Bu Makale Windows'un altında bulunan ve bilgisayarda oturum açan kullanıcıların bulunduğu "Users" klasörü

ve buna bağlı olarak regeditte "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList" altında tutulan kullanıcı oturum kayıtlarının silinmesi ile alakalı oluşturulmuştur.

Malumunuz eğer domain altında çalışıyorsanız ve bir bilgisayarda birden fazla kullanıcı oturum açıyorsa bir sorun oluştuğunda profilleri silmek gerekir.Bazen Users klasörünün içindeki kişi sayısı onlarca olabilir tabi bunların silinmesi regeditten de silinmesi gerektiği düşünüldüğünde uzun zaman alacaktır.

Bu nedenle bir abimiz :) Microsoft'tan aldığı yetki ile ufak bir kod ile bu sorunu çözmüş ve kullanıma sunmuş.Bana da bu ufak programı paylaşmak düştü.

DelProf2.exe normalde bu komutu çalıştırabilmeniz için microsoft'un sitesinden delprof isimli bu programı indirip sisteminize kurmanız sonrasında komut satırından çalıştırılabilir komutları yazmanız gereklidir.Ama bu abi işimizi baya kolaylaştırmış durumda.

Vereceğim programı indirin > rar dosyasından çıkartın > yönetici olarak çalıştırın > Users altında ve Regeditteki bağlı kayıtları otomatik saniyeler içinde silecektir.

Dikkat edilecek husus Users klasörü altında saklanan Dahili (Local) kullanıcılarınızın silinmemesi(Administrator,Default,Public vs..) eğer bu klasörler silinirse sisteminizde sorun oluşacaktır.Değerli abimiz bunuda düşünerek alttaki local hesapların silinmesini engellemiş durumda.

(Ben Windows 7 Professional sistemde kullandım ve Administrator,Public,Default hesaplarını silmedi!)

Silinmesi devre dışı bırakılmış kullanıcılar şu şekilde belirtilmiş,

All Users

Default User

LocalService

NetworkService

Administrator.WINXP

dahası Son 30 gün içinde giriş yapmayan kullanıcıların silinmesini hedeflemiş yazdığı kod'da..(Yani 30 gün içinde giriş yapan kullanıcılar silinmez)

Programı çalıştırdığınızda Önünüze bu ekran gelir ve Y cevabını verdiğiniz anda 30 gün içinde giriş yapmayan tüm kullanıcılar silinicektir.! (Windows 7 Professsional'da tarafımdan test edilmiştir.)

Kullanadan önce dikkatli olmanızı öneririm!!!

Kaynak Site: https://helgeklein.com/free-tools/delprof2-user-profile-deletion-tool/

Download : DelProf2

Microsoft : Orjinal Delprof.exe (Windows 2000 Xp ve Server 2003 komutla kullanabilmeniz için orjinal Delprof.exe Linki) 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar