Fare ve Klavyenin kalan pil seviyesi nasıl bulunur

Fare ve Klavyenin kalan pil seviyesi nasıl bulunur

Fare ve Klavyenin kalan pil seviyesi nasıl bulunur
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Fare ve Klavyenin kalan pil seviyesi nasıl bulunur

Oldukça ucuz bir Kablosuz Klavye ve Fare seti alıp kullanmaya başlamıştım , 15-20 gün sonra farenin pili aniden bitti , herhalde kullanılan piller yeni değildi diye düşünerek yeni pil satın aldım lakin 15 gün bile gitmedi , farklı marka pillerde de aynını yapınca satın aldığım yere gittim durumu anlattım yeni bir ürün ile değiştirdiler , fakat sorun aynen devam ediyordu , işin tuhafı klavyede anormallik olmamasına rağmen fare (Mouse) pili resmen yiyip bitiriyordu , şarjlı pil aldım ama nafile ilk 1 yılın sonunda farenin pil tüketimi 1 hafta bazen 3 güne düştü , tam işimin ortasındasın pat fare çalışmıyor ... oldukça rahatsız edici bir durum. Birkaç yıl bu şekilde pillere birhayli para yatırdıktan sonra bıktığım için yeni bir fare almaya karar verdim satıcıya durumu anlattım bana Logitech M705 i önerdi ve normal kullanımda pili 3 yıl gider dedi , aldım geldim ve Logitech in web sitesine baktığımda satıcının dediği gibi 3 yıl yazıyordu. Elbette ben çok yoğun kullandığım için 9 ayda piller bitti lakin pil değiştirme sürem 3 günden 9 aya çıkmıştı.

Kablosuz Farelerin pil dayanıklılık süresi hangi faktörlere bağlıdır Kablosuz fareler (Mouse) hakkında edindiğim tecrübeler bana şunu gösterdi :

1. Ucuz kablosuz Fare (Mouse) lerden uzak durun , zaman geçtikçe pile verdiğiniz para ile en pahalı Fareyi satın alabileceğinizi göreceksiniz.

2. Kablosuz Fareniz mümkünse 2 pil hazneli olsun , çift pil fareyi biraz ağırlaştırsa bile pil dayanıklılık süresini 2 ye katlamaktadır.

3. Mose Pad iniz çok koyu veya şeffaf olmasın. Fareler siyah granit masada ve hatta cam gibi şeffaf yüzeylerde çalışabilirler fakat bu yüzeyler faredeki izleme sensörünün daha fazla güç kullanmasına sebep olduklarından pil daha çabuk tükenecektir.

 4. USB alıcısının (Dongle) ve Farenin birbirine yakın olduğundan emin olun, uzaksa USB alıcı için bir USB uzatma kablosu kullanın ve yakınlaştırın.

 5. Seyahat ederken fareyi manuel olarak kapatın. Fareler kullanılmadığında uyku / bekleme moduna geçebilirken, çantanızın içinde hareket ettiklerinde uyanabilirler ve bu da pil gücünü tüketir.

6. Kaliteli piller kullanmaya çalışın.

Klavye veya Farenin kalan pil seviyesi nasıl bulunur

Her fare veya Klavyenin Pil seviye göstergesi bulunmaz bu nedenledirki aşağıdaki anlatılanlar sadece belirli durum ve /veya markalar için geçerlidir. Eğer Bluetooth bağlantılı bir klavye veya Fareniz varsa ve Windows 10 RS5 build 17639 veya daha üst bir sürümünü kullanıyorsanız. Aşağıdaki şekilde kalan pil sürenizi bulabilirsiniz.

1.              Ayarlar - Cihazlar - Bluetooth & Diğer cihazlar kısmına gidin , buraya daha kolay ulaşmak için aşağıdaki kodu çalıştır penceresinden verebilirsiniz.

 

ms-settings:bluetooth

Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Burada eğer cihazınız destekliyorsa kalan pil seviyeniz görünecektir.

2.              Bazı marka ve modellerde pil seviyenizi görmek için üreticinin web sayfasından bir yazılım indirmeniz gerekir mesela Logitech in Set Point uygulamasını indirip kurarak eğer cihazınız destekliyorsa Fare veya Klavyenizin pil seviyesini kolayca öğrenebilirsiniz. Klavye veya Fareniz Logitech ise

a)    Yazılımı sayfa sonundaki linkten indirip kurun

b)    Ardından saatin yanındaki ikonuna çift tıklayıp çalıştırın karşınıza gelen pencerede sol taraftaki Pil ikonuna tıklayın ve böylece Farenizin ve/veya Klavyenizin Pil bitimine nekadar süre kalmış görebileceksiniz.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar